کد خبر : 114
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۰

کتاب های مهم رشته مامایی که بهتره داشته باشین

کتاب های مهم رشته مامایی که بهتره داشته باشین

در این مقاله قصد داریم کتاب های مهم رشته مامایی که بهتره داشته باشین رو معرفی کنیم. قبل از دوره حاملگی ماما این موضوع را بررسی می کند که آیا یک خانم توانایی باردار شدن را دارد یا خیر و اگر باردار شدن برایش خطر داشته باشد و یا برای فرزندش مشکلی به وجود آورد

در این مقاله قصد داریم کتاب های مهم رشته مامایی که بهتره داشته باشین رو معرفی کنیم. قبل از دوره حاملگی ماما این موضوع را بررسی می کند که آیا یک خانم توانایی باردار شدن را دارد یا خیر و اگر باردار شدن برایش خطر داشته باشد و یا برای فرزندش مشکلی به وجود آورد به طور مثال اگر فرد دیابتی باشد یا بیماری قلبی پیشرفته داشته باشد و یا سابقه خانوادگی ناهنجاری های ژنتیکی در مادر وجود داشته باشد و یا اینکه چندبار بچه سقط کرده باشد باید قبل از بارداری با ماما مشورت کند و آزمایش‌های لازم را انجام دهد تا بارداری و زایمان بی خطری داشته باشد.

نمودارنامه بهداشت و تغذیه مادر و کودک

کتاب نمودارنامه بهداشت تغذیه مادر و کودک و تنظیم خانواده با هدف ارائه مباحث جمع آوری شده از چندین کتاب مرجع و دستورالعمل‌های کشوری با شیوه‌ای جدید گردآوری شده است.

نمودارنامه مادر و کودک دارای ۳ ویژگی منحصر به فرد است که آن را از سایر کتب متمایز می‌نماید

 • تمام مطالب مرتبط با یک موضوع که به صورت مجزا در سایر کتب و فصول ذکر شده است به صورت طبقه بندی شده در کنار یکدیگر گردآوری شده است.
 • علاوه بر اینکه کتابی مفید برای دوران جمع بندی است، به عنوان کتابی جامع که حداقل ۷۰ درصد مطالب کنکور ارشد را پوشش می‌دهد قابل استفاده می‌باشد.
 • طبقه بندی مطالب کتاب نمودار نامه مادر و کودک باعث تثبیت آسان و سریع مطالب در ذهن افراد می‌شود.

خلاصه نواک ۲۰۲۰ گلبان

کتاب خلاصه نواک گلبان خلاصه ای از ترجمه سه جلدی کتاب نواک ۲۰۲۰ است که توسط دکتر بهرام قاضی جهانی ترجمه و تلخیص شده است. قسمت اول تحت عنوان اصول طب عملی، شامل بررسی اولیه بیماران ژنیکولوژیک، شرح حال و معاینه فیزیکی و مهارتهای برقراری ارتباط است. در این قسمت از کتاب، به اصول اخلاقی مراقبت از بیمار، تضمین و بهبود کیفیت و اپیدمیولوژی اختلالات ژنیکولوژیک پرداخته می شود و در فصلهایی نیز اصول علمی این تخصص شامل آناتومی و جنین شناسی، بیولوژی مولکولی و ژنتیک و فیزیولوژی تولیدمثل به اختصار آورده شده اند.

قسمت دوم تحت عنوان موضوعات اصلی ژنیکولوژی، شامل فصلهای زیر است: بلوغ، ژنیکولوژی کودکان و نوجوانان، ژنیکولوژی بزرگسالان و بیماریهای خوش خیم دستگاه تناسلی زنان (بررسی عفونتهای لگن، فیبروئیدهای رحمی، درد، بیماری داخل اپی تلیومی، عملکرد دستگاه تناسلی زنان از بلوغ تا یائسگی و بررسی بیماریهای خوش خیم پستان). فصل جدیدی در مورد موضوعی حساس و بسیار مهم در این قسمت اضافه شده است که خشونت علیه زنان و تجاوز جنسی نام دارد.

قسمت سوم تحت عنوان مراقبتهای طبی اولیه، بر اهمیت مراقبتهای بهداشتی اولیه از زنان تأکید دارد: مراقبتهای پیشگیرانه و غربالگری، مراقبتهای روانی و طب مکمل.

قسمت چهارم تحت عنوان ژنیکولوژی اپراتیو، مراقبتهای حول وحوش عمل و درمان جراحی اختلالات خوش خیم ژنیکولوژیک را با استفاده از اندوسکوپی، هیسترکتومی و جراحیهای روبوتیک پوشش میدهد.

قسمت پنجم یا اوروژنیکولوژی، حاوی فصلهایی در مورد دستگاه ادراری، پرولاپس و مشکلات آنورکتال است.

قسمت ششم تحت عنوان موضوعات مراحل ابتدایی حاملگی، شامل روشهای اداره سقط زودرس و حاملگی اکتوپیک است.

قسمت هفتم یعنی اندوکرینولوژی باروری و ناباروری، روشهای اداره آمنوره، اختلالات اندوکرین اصلی و ناباروری را پوشش داده است.

قسمت هشتم تحت عنوان اونکولوژی ژنیکولوژیک، به بیماریهای بدخیم دستگاه تناسلی زنان و سرطان پستان می پردازد.

گنج آزمون مامایی گلبان

کتاب گنج آزمون مامایی گلبان شامل تست های چهار گزینه ای از مباحث مختلف آزمون کارشناسی ارشد مامایی است که به تفکیک منابع و بر اساس سرفصل های امتحانی، تدوین شده است.این کتاب شامل تمام سوالات درسنامه هفت جلدی گلبان به انضمام تعدادی تست تالیفی دیگر است که بر اساس جدیدترین منابع،تهیه شده اند. همچنین برای داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد مشاوره در مامایی نیز قسمتی به سوالات تستی روان پزشکی اختصاص داده شده است.

کتاب گنج آزمون ارشد مامایی شامل حدود ۱۰ هزار تست آزمون کارشناسی ارشد مامایی است که هم تست های ادوار گذشته و تست های تالیفی که توسط دکتر بهرام قاضی جهانی طراحی شده است را شامل می شود.

اگر بخواهیم علاوه بر کتاب گنج آزمون مامایی کتاب تست ارشد مامایی دیگری به شما معرفی کنیم می توانیم کتاب تست جعبه سیاه مامایی و گنجینه جامع سوالات ارشد مامایی را معرفی کنیم که از سوی نویسندگان و اساتید موسسه علمی انتشاراتی سنا به چاپ رسیده است. کتاب تست اول همان آزمون های کنکور کارشناسی ارشد مامایی به صورت سال به سال همراه با پاسخ های تشریحی است و کتاب دوم سوالات کنکور ارشد مامایی است که بر اساس هر درس و هر مبحث میکروطبقه بندی شده اند و در طول مطالعه برای کنکور بسیار مناسب هستند.

اندوکرینولوژی بالینی زنان و ناباروری اسپیروف

موضوع اصلی کتاب اندوکرینولوژی بالینی زنان و ناباروری اسپیروف، پزشکی بالینی است.این کتاب نتیجه تجربه و تفکرات و فعالیت های بالینی کسانی ست  که سالها در این حیطه تلاش نموده اند و فعالیت داشنند.در این کتاب به موارد همچون زیست شناسی مولکولی برای پزشکان، رحم، رشد و نمو جنسی طبیعی و غیر طبیعی تمایز جنسی طبیعی و خونریزی غیر طبیعی رحمی اشاره شده است.

ناباروری و تحریک تخمک گذاری

کتاب ناباروری و تحریک تخمک گذاری توسط انتشارات ارجمند چاپ شده است که انواع روش‌های درمانی زوج نابارور را از نظر علمی بررسی می نماید. از مباحث این کتاب به می توان به “مهار آروماتاز جهت تحریک تخمدان” ، “داروهای مورد مصرف در تحریک تخمدان ” و “سندرم تحریک بیش از حد تخمدان” اشاره نمود.

جنین شناسی پزشکی لانگمن

کتاب جنین شناسی لانگمن ۲۰۱۹ از انتشارات ارجمند توسط غلامرضا حسن‌زاده، مرتضی غلامی‌نژاد و مهداد عبدی ترجمه شده که از ویرایش چهارده کتاب langman Medical Embriology برگرفته شده است.

صفر تا صد بارداری و زایمان

تاکنون در زمینه باردری و زایمان کتب بسیار زیادی به چاپ رسیده است. اما به دلیل حجم بالای مطالب و پیچیدگی آنها، ممکن است بسیاری از خوانندگان نتوانند به طور کامل از کتاب ها بهره کافی را ببرند. لذا بر آن شدیم که کتاب صفر تا صد بارداری و زایمان را با جملاتی ساده تر و قابل فهم و در عین حال در حجمی کمتر و متناسب با فعالیت های بالینی مامایی فراهم آوریم که شایسته دانشجویان مامایی، رزیدنت های رشته زنان – مامایی و شاغلین این رشته باشد.

در این مجموعه سعی بر آن شده است که مطالب علمی به صورت روان و گویا، ضمن رعایت امانت در مفاهیم بیان گردد تا خواننده بتواند در کمترین زمان به هدف نهایی موضوع دست یابد و بتواند در بالین نیز از این کتاب استفاده نماید. همچنین نتایج مطالعات مختلف که بعضی از آنها نیز با یکدیگر منافات دارند و ممکن است کسل کننده باشند و ذهن خواننده را از موضوع اصلی منصرف کند، حذف شده است. همچنین نکات هر فصل به سه دسته نکته، نکته مهم و نکته بسیار مهم تقسیم شده است که به صورت کادربندی شده جهت دسترسی آسانتر و ماندگاری بیشتر در ذهن خوانندگان نوشته شده است.

مباحث صفرتاصد بارداری و زایمان

کتاب صفرتاصد بارداری و زایمان در ۴۲ فصل گردآوری شده است

فصل اول: تعاریف بارداری و زایمان

فصل دوم: آناتومی مادر

فصل سوم: ناهنجاریهای مادر زادی ادراری – تناسلی

فصل چهارم: فیزیولوژی مادر

فصل پنجم: تشکیل و تکامل جفت

فصل ششم: اختلالات جفتی

فصل هفتم: مشاوره در دوران قبل از حاملگی

مروری بر بارداری و زایمان ویلیامز ۲۰۱۸

مروری بر بارداری و زایمان ویلیامز ۲۰۱۸ خلاصه ای از سه جلد کتاب ویلیامز است که توسط دکتر بهرام قاضی جهانی و روشنک قطبی ترجمه شده است. این کتاب خلاصه هرگز نمی تواند جایگزین کتاب کامل بارداری ویلیامز باشد و بیشترین نفع از خواندن آن عاید کسانی خواهد شد که قبلا کتاب کامل را مطالعه کرده اند و اکنون به فکر مرور و جمع بندی مطالب هستند. فهرست خلاصه ویلیامز گلبان را در ادامه می توانید مشاهده کنید.

مباحث مروری بر بارداری زایمان ویلیامز

بخش اول: مرور کلی

بخش دوم: آناتومی و فیزیولوژی مادر

بخش سوم: لانه گزینی، امبریوژنز و تکامل جنین

بخش چهارم: مراقبت های قبل از حاملگی و مراقبت های پره ناتال

بخش پنجم: جنین بیمار

بخش ششم: عوارض مراحل اولیه حاملگی

و…

کتاب نوزادان نلسون ۲۰۲۰

کتاب نوزادان نلسون ۲۰۲۰ ترجمه بخش بیماری های نوزادان از کتاب nelson textbook of pediatrics 21st edition تحت عنوان The fetus and the neonatal infants است. کتاب نلسون ۲۰۲۰ توسط دکتر مژگان مظاهری و دکتر آزاده زنوزی تحت نظر دکتر سید حسین فخرایی ترجمه شده است که به مباحث تظاهرات بالینی بیماری ها در دوره نوزادی، اختلالات دستگاه مرکزی، تنفس و گوارش، اوژانس های اتاق زایمان،اختلالات خونی، ادراری – تناسلی، متابولیک، سیستم غدد درون ریز، ناف، دیس مورفولوژی و… می پردازد.

مباحث کتاب نوزادان نلسون ۲۰۲۰ گلبان

فصل اول: مروری بر مرگ و میر و موربیدیته

فصل دوم: نوزاد

فصل سوم: حاملگی های پرخطر

فصل چهارم: جنین

فصل پنجم: مداخلات و جراحی جنینی

فصل ششم: نوزادان پرخطر

فصل هفتم: انتقال نوزادان به شدت بدحال

فصل هشتم: تظاهرات بالینی بیماری ها در دوره نوزادی

فصل نهم: اختلالات دستگاه عصبی مرکزی

فصل دهم: احیای نوزاد و اورژانس های اتاق زایمان

فصل یازدهم: اختلالات دستگاه تنفس

فصل دوازدهم: اختلالات دستگاه گوارش

فصل سیزدهم: اختلالات خونی

فصل چهاردهم: ناف

فصل پانزدهم: سندرم های پرهیز

فصل شانزدهم: اختلالات سیستم اندوکرین (غدد درون ریز)

فصل هفدهم: دیس مورفولوژی

فصل هجدهم: اپیدمیولوژی عفونت ها

فصل نوزدهم: عفونت های کسب شده در اثر مراقبت های بهداشتی

فصل بیستم: عفونت های مادر زادی و پری ناتال

درسنامه پروتکل بالینی مامایی و زنان

درسنامه پروتکل بالینی مامایی و زنان یکی از جالب­ترین کتاب­ هایی است که در زمینه­ ی دروس اصلی مامایی و زنان به گونه ­ای جدید، ساده و روان تمامی مباحث مامایی و زنان را پوشش داده است.همچنین تمامی نام داروهای موجود در زمینه مامایی و زنان در ایران، لیست الفبایی موضوعات جهت دسترسی سریع به اطلاعات در زمینه ی مامایی و زنان در این کتاب آمده است.

ویژگی و اهداف کتاب:

 • دسترسی سریع به اطلاعات در زمینه­ ی مامایی و زنان، با توجه به گستردگی علوم پزشکی و وجود کتاب­ های متعدد در این زمینه
 • ارائه ­ی همکاری ­های علمی و مفید در زمینه­ ی مامایی و زنان برای ماماها و پزشکانی که در زمینه­ ی مامایی و زنان کار می­ کنند.
 • ارائه­ ی دروس اصلی مامایی و زنان به گونه­ ای جدید، ساده و روان با کمک تصاویر متعدد جهت ارتقای سطح علمی دانش ­­پژوهان، دانشجویان و اساتید
 • آوردن نام داروهای موجود در ایران به جای نام داروهای خارجی جهت خدمت به دانشجویان، ماماها و پزشکانی که در زمینه ­ی اداره­ ی زایمان و بیماری­ های زنان کار می­کنند.
 • ارائه­ ی نمونه نسخه­ های مامایی و زنان در انتهای کتاب به منظور موفقیت بیشتر دانشجویان مامایی و پزشکی
 • ارائه­ ی تجربیات چند ساله­ ی مؤلف در امر آموزش تئوری و عملی و خصوصاً تألیف کتاب­های «پروتکل مامایی»، «پروتکل بیماری­ های زنان» و «پروتکل بالینی لیبر» در کتاب حاضر

 جنین شناسی پزشکی سلیمانی راد

ویژگی و پیچیدگی تدریس جنین شناسی این است که در درس جنین شناسی سعی می شود رشد و تکامل سه بعدی جنین با کمک تصاویر دو بعدی بیان شود. بنابراین در کتاب جنین شناسی پزشکی ۲۰۲۰ ضمن بازنگری کتاب و گنجاندن یافته های علمی جدید، سعی شده است که پیچیدگی های درس جنین شناسی با افزودن تصاویر رنگی و کیفی کاهش یابد.

اهمیت جنین شناسی برای متخصصین اطفال کاملا روشن و واضح است، بدین معنی که تعدادی از بیماران آنان را نوزادان دارای ناهنجاری های مادرزادی تشکیل می دهد و نقص های مادرزادی در ردیف عاملان اصلی مرگ ومیر نوزادان قرار دارد. برای جراحان، بخصوص جراحان اطفال و جراحان فک و صورت که در ترمیم و تصحیح ناهنجاری های مادرزادی؛ می کوشند، آگاهی از تکامل طبیعی ارگان ها ضروری است. تا جائیکه در این زمینه کتابی تحت عنوان جنین شناسی برای جراحان انتشار یافته است. دانش جنین شناسی همچنین می تواند راهنمایی ارزنده و مفید برای پاتولوژیست ها و رادیولوژیست ها جهت تفسیر یافته های غیرقابل انتظار باشد.

برای تهیه این کتاب ها می توانید به بانک کتاب روز مرجع تخصصی معرفی و خرید کتاب پزشکی مراجعه نمایید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 2 انتشار یافته : ۱
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سمیه حاتمی یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰ - ۳:۲۷

کتاب ویلیامز دکتر قاضی جهانی واقعا باید تو این لیست باشه. عالیه ترجمش